دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمان کهگیلویه و بویراحمد

سه شنبه ٢١ آذر ١٣٩٦
اخبار
نقشه سایت وب سایت قبلی
معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی یاسوج
لینک های مفید
نظرسنجي غير فعال مي باشد

تعریف بهداشت حرفه ای:شاخه ای از علوم بهداشتی است که با مسائل بهداشتی درمانی شاغلین حرف مختلف سر وکار دارد هدف این رشته تامین ،حفظ و ارتقاء سلامت شاغلین میباشد.

توضیحات در خصوص برخی از برنامه های بهداشت حرفه ای:

برنامه پایش عملکرد بهداشت حرفه ای شبکه ها و مراکز بهداشت و سایر واحد های تابعه شهرستانی

هدف این برنامه پایش عملکرد واحدهای بهداشتی تابعه با هدف ارتقاء کیفی و کمی خدمات بهداشت حرفه ای در حوزه های فعالیتی هر واحد میباشد.

برنامه طرح بقا : هدف  این طرح بهسازی کارگاههای قالیبافی خانگی روستایی و بهبود شرایط بهداشت کار کارگاهها و شاغلین مذکور میباشد اجرای طرح مطابق برنامه های عملیاتی در شهرستانهای ذینفع و با توجه به اعتبارات ارسالی از وزارتخانه و همچنین مطابق تفاهم نامه همکاری با کمیته امداد امام خمینی استان انجام میگیرد اقدامات لازم جهت بهبود شرایط کار و کارگاهی قالیبافان روستایی در سطوح مختلف مراکز بهداشت  شهرستان، مراکز بهداشتی درمانی و در نهایت توسط بهورزان روستایی در روستاهای دارای کارگاه قالیبافی انجام میشود (این خدمات شامل بازدید و ارائه خدمات بهداشت حرفه ای و معاینات شغلی به قالیبافان میباشد) .

برنامه پروفایل ایمنی شیمیایی : این برنامه در راستای اجرای تعهدات بین المللی کشور جمهوری اسلامی ایران  در راستای مدیریت مواد شیمیایی میباشد. ماحصل این برنامه تدوین پروفایل ایمنی شیمیایی و فعالیت در جهت دستیابی به اهداف مدیریت مواد شیمیایی در استان میباشد.

برنامه ارگونومی : هدف تطابق شغل و محیط شغلی با افراد و اشتغال افراد به مشاغل متناسب با تواناییهای و ظرفیتهای ایشان و در نهایت افزایش سلامتی، راحتی،رضایت شغلی و بهره وری میباشد.

برنامه طب کار  : هدف این برنامه بهبود و ارتقاء معاینات سلامت شغلی در سطح استان میباشد.

 برنامه مشاغل سخت و زیان آور : وظیفه کارشناسان بهداشت حرفه ای در این بخش بازدید و کارشناسی  از مشاغلی که دارای شرایط سخت و زیان آور  مطابق با آئین نامه مشاغل سخت و زیان آور هستند و ارائه خدمات بهداشت حرفه ای با هدف بهبود شرایط کاری در این مشاغل و تلاش بر تامین و حفظ سلامت شاغلین در این مشاغل میباشد. کمیته مشاغل سخت و زیان آور با مدیریت و برنامه ریزی اداره کار و امور اجتماعی استان تشکیل میگردد در این خصوص متقاضیان بازنشستگی پیش از موعد در اینگونه مشاغل تقاضای خود را تقدیم اداره کار و امور اجتماعی استان نموده سپس کمیته متشکل از کارشناس بهداشت حرفه ای معاونت بهداشتی و بازرس کار اداره کار ضمن بازدید و کارشناسی شغل  نظرات خود را در کمیته مطرح و در این خصوص تصمیم گیری و اقدامات لازم از طریق کمیته مربوطه اجرا خواهد شد لازم به ذکر است شاغلین مشاغل سخت و زیان آور با دارا بودن 20 سال کار مداوم یا 25 سال کار متناوب مشمول بازنشستگی پیش از موعد میشوند.

 برنامه کنترل سیلیکوزیس : هدف این برنامه کنترل و کاهش بیماری سیلیکوزیس میباشد .

 برنامه کنترل صدا در صنعت : هدف کنترل صدای زیان آور محیط کار و کاهش صدمات شغلی صدا برای کارگران و شاغلین مربوطه میباشد  در این برنامه بازرسان بهداشت حرفه ای ضمن بازدید از کارگاههای دارای عامل زیان آور صدا اقدام به ارزیابی و پیشنهاد برنامه های کنترل صدا و حفاظت شنوایی و نظارت بر اجرایی آنها مینمایند.

 برنامه بهداشت کشاورزی : هدف این برنامه تامین و حفظ و ارتقاء سلامت کشاورزان میباشد .

 برنامه کنترل روشنایی محیط کار : هدف کنترل روشنایی نامناسب محیط کار و کاهش صدمات شغلی  ناشی از کمبود روشنایی در محیطهای کار برای شاغلین مربوطه میباشد  در این برنامه بازرسان بهداشت حرفه ای ضمن بازدید از کارگاههای دارای عامل زیان آور روشنایی نامناسب اقدام به ارزیابی و پیشنهاد برنامه های  بهبود روشنایی و حفاظت بینایی و نظارت بر اجرای آنها مینمایند.

برنامه هدفمند نمودن بازرسی در محیط کار

      هدف کلی این برنامهتأمين ، حفظ و ارتقاء سطح سلامت نيروي كاري استان از طريق هدفمند نمودن بازرسي بهداشت كار در نظام شبكه بهداشتي استان مي‌باشد.

   

دسترسی سریع
سامانه سیب ارزشیابی رسانه تقویم بهداشتی آوای سلامت رسیدگی به شکایت گروه کوهنوردی اشتراک واتس آپ اشتراک تلگرام اشتراک یوتیوب اشتراک گوگل +

آمار مراجعه کنندگان به وب سایت

بازدید کنندگان آنلاین:5
بازدید امروز سایت:74
بازدید این صفحه:2159
تعداد کل بازدید:834164

اطلاعات تماس

آدرس معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج

آدرس :

یاسوج-بلوار شهید قرنی-معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج
تلفن معاونت بهداشتی

تلفن تماس:

074-33336577
فکس معاونت بهداشتی

دورنگار:

074-333336578

ورود/عضویت در سایت